Zanim zamontujesz kamerę zewnętrzną Wi-Fi

Krzysztof Jagielski
22.05.2023

Kamery Wi-Fi do domowego monitoringu cieszą się coraz większą popularnością, czemu też trudno się dziwić. Brak konieczności doprowadzania przewodu LAN do zasilania i łączności z Internetem stanowi duże ułatwienie. Jeśli masz już taką kamerę, to przeczytaj nasz poradnik zanim zabierzesz się za jej montaż w docelowym miejscu. Oto co warto zrobić na dobry początek.

Skonfiguruj kamerę

Konfiguracja kamery Wi-Fi jest banalnie prosta. U większości producentów wygląda to tak, że wystarczy tylko pobrać aplikację mobilną i zeskanować kod QR, aby dodać swoje urządzenia i móc nim sterować – na przykład włączać lub wyłączać powiadomienia o zarejestrowanym ruchu.

Połącz kamerę z domową siecią Wi-Fi

W zależności od producenta robi się to zdalnie (WPS) lub poprzez podłączenie kamery do routera kablem LAN – następnie w aplikacji mobilnej wybieramy odpowiednią sieć, podajemy hasło i gotowe. Całą procedurę warto przeprowadzić blisko routera, aby wszystko przebiegło szybko i bez zakłóceń.

Sprawdź zasięg Wi-Fi w miejscu montażu

Zanim przymocujesz kamerę do muru czy krokwi, musisz mieć pewność, że poprawnie łączy się ona z domową siecią Wi-Fi – co w przypadku znacznej odległości od routera nie jest takie pewne. Ostateczny wybór miejsca montażu kamery należy więc uzależnić od tego, czy nie występuje w nim problem ze stabilnością połączenia. Pamiętaj, że w otwartym terenie zasięg domowego Wi-Fi może być znacznie mniejszy.

Wybierz odpowiednie pasmo Wi-Fi

Jeśli masz router wspierający Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz, a kamera może pracować na obu pasmach, to dobrze będzie przetestować je oba w miejscu montażu. Jeśli okaże się, że nie ma problemu z zasięgiem na paśmie 5 GHz, to połącz kamerę z tą siecią – jest to znacznie szybsze pasmo, co ma znaczenie w przypadku podglądu z kamery na żywo i zapisu rejestrowanego obrazu w chmurze.

W innym przypadku pozostaje pasmo 2,4 GHz, które charakteryzuje się lepszym zasięgiem, ale dużo niższymi prędkościami Internetu. W praktyce kamera Wi-Fi do poprawnej pracy potrzebuje uploadu na poziomie minimum 10 Mb/s.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie