Zastrzeżenie PESEL – jednak dopiero od czerwca 2024 roku

Andrzej Winnicki
05.07.2023

Bardzo długo czekamy na możliwość łatwego zastrzeżenia swojego numeru PESEL, co stanowi skuteczną ochronę przed wyłudzeniami. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że choć rząd przyjął już projekt ustawy wprowadzający taką możliwość, to usługa będzie dostępna dopiero od czerwca 2024 roku, a nie od września 2023, jak zapowiadano wcześniej.

Na czym to polega?

Dzięki rządowej usłudze zastrzeżenia numeru PESEL mają skończyć się (lub zostaną znacząco ograniczone) przypadki wyłudzeń z wykorzystaniem wykradzionej tożsamości. Obecnie stosunkowo często zdarza się, że oszuści podają dane swoich ofiar przy zawieraniu umów np. z operatorami telefonii komórkowej czy kupowaniu jakiegoś sprzętu na raty.

Niczego nieświadoma ofiara dostaje następnie monit z wezwaniem do zapłaty i to ona musi udowodnić, że de facto nie zawierała żadnej umowy, co wcale nie jest takie proste.

Po zmianie przepisów instytucje, w tym banki i różnego rodzaju usługodawcy, będą zmuszone do sprawdzania numeru PESEL klienta w specjalnej bazie. Jeśli okaże się, że jest on zastrzeżony, to będzie można bardzo łatwo zdemaskować próbę wyłudzenia. Dodatkowo posiadacze zastrzeżonych numerów PESEL nie będą ponosić żadnych konsekwencji oszustwa dokonanego z wykorzystaniem ich danych osobowych.

Baza wraz z usługą zastrzeżenia ma zacząć działać od czerwca 2024 roku. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, PESEL zastrzeżemy w aplikacji mObywatel, serwisie gov.pl, w urzędzie gminy, oddziale banku, placówkach pocztowych oraz oddziałach SKOK-ów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie