Dobra bateria w smartfonie – co to oznacza w praktyce?

Antoni Kwapisz
17.05.2021

Bateria jest – a przynajmniej powinna być – jednym z najważniejszych kryteriów wyboru nowego smartfonu. Wiele osób nie zwraca na to jednak uwagi, kupując urządzenie o świetnych parametrach technicznych, natomiast wyposażone w słaby akumulator. To później skutkuje irytacją, gdy wciąż trzeba szukać miejsc do ładowania telefonu lub uważać, aby móc zachować kontakt ze światem np. w podróży. No dobrze, ale czym w praktyce jest dobra bateria w smartfonie? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Pojemność

Aby móc wstępnie ocenić jakość akumulatora zastosowanego w danym modelu telefonu trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność. Tutaj sprawa jest dość prosta: jeśli interesuje Cię zakup smartfonu z dużym ekranem i świetnymi funkcjami multimedialnymi, z których zamierzasz intensywnie korzystać, to skup się na modelach wyposażonych w baterię o pojemności minimum 4000 mAh.

Taki akumulator powinien zapewnić około 6-7 godzin nieprzerwanej pracy urządzenia, na przykład podczas oglądania filmów na Netflixie czy grania. Z kolei podczas normalnego użytkowania akumulator powinien wytrzymać minimum 17-20 godzin, co jak na dzisiejsze standardy jest całkiem niezłym wynikiem.

Potrzebujesz czegoś lepszego? W takim razie rozejrzyj się za smartfonem wyposażonym w akumulator o pojemności 5000 mAh lub więcej. Takie modele cieszą się coraz większym zainteresowaniem i wbrew obiegowej opinii nie są to „cegły”. Współczesna technologia umożliwia tworzenie bardzo pojemnych akumulatorów o smukłej konstrukcji, dzięki czemu nie cierpią na tym wymiary telefonu – przede wszystkim grubość.

Funkcja szybkiego ładowania

Nie można mówić o tym, że telefon jest wyposażony w dobrą baterię, jeśli producent nie udostępnił w nim funkcji szybkiego ładowania (quick charge). Koniecznie zwróć na to uwagę, ponieważ pojemne akumulatory ładowane w sposób tradycyjny mogą wymagać podłączenia do prądu nawet przez kilka godzin, co oczywiście nie jest w żaden sposób wygodne.

Modele z funkcją szybkiego ładowania pozwalają uzupełnić pojemność baterii nawet w ciągu 40 minut (od około 50% do pełna). Z kolei w przypadku całkowitego rozładowania akumulatora przywrócenie mu pełnej pojemności powinno zająć około 1,5 godziny.

Szczególnie wygodne jest ładowanie indukcyjne, które na szczęście szybko staje się standardem również w smartfonach z niższej półki cenowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie