Dysk NAS – co to jest i do czego służy?

Maciej Piwowski
14.05.2021

Czym jest dysk NAS? Jakie są różnice między dyskiem NAS a DAS? Dlaczego warto korzystać z dysku sieciowego?

Obecnie mamy konieczność praktycznie nieustannego przetwarzania danych. Musimy je zapisywać, tworzyć, kopiować, dzielić się nimi, a to wszystko jak najszybciej i najsprawniej. W przeszłości, aby przechowywać duże ilości danych, powszechnie wykorzystywane były zewnętrzne dyski DAS podłączane za pomocą kabla. Dzisiaj jednak coraz mniej dostosowane są one do współczesnych potrzeb, a ich miejsce w wielu przypadkach zajmują dyski NAS. Czym jest dysk NAS? Jakie są różnice między dyskiem NAS a DAS? Dlaczego warto korzystać z dysku sieciowego?

Dysk NAS – co to?

Dysk NAS to urządzenie służące do przechowywania pamięci masowej. Nazywany inaczej dyskiem sieciowym albo serwerem NAS, może przechowywać wszystkie pliki, między innymi zdjęcia, dokumenty, muzykę czy nawet wysokiej jakości filmy.

Jego innowacyjność w największej mierze związana jest z faktem, że dostępność do plików możemy uzyskać z każdego miejsca na ziemi. Bez problemu można dokonać przesyłu zdjęć z telefonu, kiedy tylko zaczyna brakować w nim miejsca, a następnie ciągle mieć do nich bezpieczny dostęp.

Dysk sieciowy (NAS) – zalety

  • Miejsce do przechowywania dużej ilości danych. Najmniejsze i najtańsze urządzenia jednodyskowe pozwalają na uzyskanie pojemności do 10 TB. Serwery z większą ilością dysków dają dostęp do pojemności 10 TB na każdy dysk, co przy serwerach czterodyskowych daje 40 TB miejsca. Mniejszej wielkości serwery nadadzą się do użycia w domu i z powodzeniem wystarczą do przechowania wszystkich ważnych zdjęć i plików.
  • Możliwość dostępu do danych za pomocą internetu. Klasyczne dyski zewnętrzne nie dawały takiej możliwości i każdorazowo należało łączyć się przez USB. Nie istniała możliwość przesyłu danych z innego miejsca. Wiązało się to z koniecznością albo przenoszenia dysku i narażania go na uszkodzenia, albo przesyłaniem danych co jakiś czas w domu.
  • Brak konieczności ponoszenia opłat za użytkowaną przestrzeń. Wiele dużych koncernów takich jak Google lub Microsoft oferuje swoim użytkownikom możliwość przechowywania danych w chmurze. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, lecz jedynie w przypadku posiadania niewielu danych. Powyżej określonej pojemności należy opłacać znaczny miesięczny abonament. Ten problem nie występuje w przypadku dysków NAS, za które płaci się raz – przy zakupie.
  • Możliwość dzielenia się plikami z dużą liczbą użytkowników. W porównaniu do tradycyjnych dysków DASudostępnianie plików staje się naprawdę łatwe. Dysk sieciowy dzięki połączeniu z internetem jest w stanie udostępniać pliki nawet setkom użytkowników.
  • Dostęp do plików masz tylko ty. Jest to bardzo znaczące z punktu bezpieczeństwa. Korzystając z różnych usług przestrzeni chmury, nigdy nie mamy pewności co do tego,jak dobrze chronione są nasze dane ani kto tak naprawdę ma do nich dostęp. Zdarza się przecież wiele wycieków danych i dokumentów do sieci nawet z miejsc powszechnie uznawanych za bezpieczne. Korzystając z dysku NAS, masz pewność, że jesteś jedyną osobą, która ma do niego dostęp.

Różnice – dysk NAS a DAS

Główną różnicą jest inny sposób przysyłania plików. Dysk NAS umożliwia przesył, kopiowanie i udostępnianie plików za pomocą internetu. Dzięki temu nie ma konieczności bezpośredniego podłączania urządzeń. Dysk DAS z kolei wymaga połączenia za pomocą kabla.

DAS sprawdzi się jednak dobrze w przypadku danych, które nie są często udostępnianie i nie ma potrzeby przeglądania ich w czasie rzeczywistym. Jeżeli jednak często przenosimy dane lub z nich korzystamy, to dysk sieciowy umożliwia nam swobodne poruszanie się po nich dzięki aplikacji albo nawet przeglądarce.

Awaria dysku sieciowego — odzyskiwanie danych z dysku NAS

Zewnętrzny dysk sieciowy ma wiele zalet i łączy w sobie różne rozwiązania. Jest bezpieczny, pojemny i praktyczny. Co jednak dzieje się z naszymi danymi, kiedy dysk ulega uszkodzeniu? Czy wszystkie dane przepadają? A może można je odzyskać?

Dyski mogą ulec kilku różnym typom uszkodzeń. Zależnie od powstałego uszkodzenia konieczne jest podjęcie innych środków. Czasem konieczne będzie dokonanie wymiany elementu, a czasem próba odtworzenia struktury. Odzyskiwanie danych z dysku NAS jest trudnym zadaniem, które nie zawsze kończy się powodzeniem. Specjaliści z Kliniki Danych często podejmują się przypadków beznadziejnych, które w innych serwisach zostały skazane na stratę. Dzięki temu możliwe jest uratowanie danych z większości nośników pamięci. Samodzielne próby ratowania dysku NAS nie skończą się powodzeniem, lecz mogą spowodować utratę jedynej możliwości do odzyskania danych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie