Elektronika w urządzeniach

Mateusz Nowak
21.08.2020

Elektronika towarzyszy nam na każdym kroku. Począwszy od smartfona, poprzez komputer, a kończąc na sprzęcie kuchennym, takim jak mikrofala. Wszystkie te przedmioty mają jedno serce: płytkę drukowaną PCB, dzięki której funkcjonują w taki, a nie inny sposób.

Czym jest PCB?

Printed Circuit Board, zwana płytką drukowaną to serce każdego elektrycznego urządzenia. Na płytce drukowanej montowane są wszelkie komponenty, które odpowiadają za właściwą pracę danego urządzenia elektrycznego. Montaż tych podzespołów może odbywać się na powierzchni PCB, nazywany jest montażem powierzchniowym (SMT) lub przechodzić przez nią w tak zwanym montażu przewlekanym (THT). Płytki mogą być jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub wielowarstwowe.

Produkcja PCB

Płytka PCB zbudowana jest z materiału dielektrycznego, który pełni rolę izolatora, ponieważ bardzo słabo przewodzi prąd. Materiał ten pokrywa się folią miedzianą z dwóch stron w przypadku płytek dwustronnych lub z jednej strony w przypadku płytek jednostronnych. W płytce wykonuje się otwory do metalizacji, wykorzystywane podczas montażu THT oraz przelotki, łączące jedną stronę płytki z drugą. Następnie na płytkę nakłada się wzór ścieżek do wytrawienia w późniejszym etapie. Płytkę następnie czyści się z substancji trawiącej, a na sam koniec zabezpiecza ją specjalną maską (soldermask). Po wykonaniu płytki testuje się ją i sprawdza pod kątem zgodności z projektem (kontrola elektroniczna i optyczna).

Wybierając producenta elektroniki trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonywanych płytek i montowanych na nich komponentach, by końcowy produkt spełniał wszelkie wymagania rynkowe, a sprzęt wykonany na podstawie płytki PCB był dobrej jakości i niezawodny.

Zastosowanie PCB

Płytki drukowane można znaleźć praktycznie wszędzie, gdzie znajduje się elektronika. Są sercem takiego produktu. PCB znajdziemy m.in. w elektronicznych zabawkach dla dzieci, komputerach i sprzęcie RTV, układach sterujących urządzeniami AGD, lampach, telefonach komórkowych. Płytki PCB znajdziemy także w naszych samochodach, gdzie odpowiadają za pracę systemu elektronicznego.

Uniwersalność montażu różnego rodzaju podzespołów stanowi o popularności PCB. Może ona zostać wyposażona m.in. w diody, mikroprocesory, tranzystory, kondensatory i wiele innych elementów elektronicznych.

Początkowo montowane i wykorzystywane były one do pracy w urządzeniach i układach elektronicznych pracujących z niskimi napięciami, ponieważ możliwość miniaturyzacji komponentów i samych płytek PCB sprzyjała takiej praktyce. Jednak obecnie coraz częściej wykorzystuje się je także w urządzeniach wysokoprądowych dużych mocy, gdzie występuje znaczna gęstość prądu sieci przewodzących. Wykorzystuje się je więc w wielu sektorach przemysłu, takich jak: motoryzacyjny, kolejowy, energetyczny.

Urządzenia elektroniczne pozwalają ułatwić wiele czynności, zadań zarówno w domu, jak i poza nim. Nic dziwnego, że rozwój tego sektora jest tak dynamiczny, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na płytki PCB ciągle wzrasta.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie